E-shop zdarma

Byl jsem požádán o pomoc s aplikací, nesoucí zajímavý název – PrestaShop. Jedná se v základu o bezplatný elektronický obchod, který si můžete při troše znalostí sami nainstalovat na vlastní doménu. Abych mohl co nejlépe poradit a získal nové zkušenosti, rozhodl jsem se zmíněný e-shop sám nainstalovat. Zvolil jsem t.č. nejnovější verzi Prestashop 1.4.4.

Vítejte v novém e-shopu. Pomineme základní nedostatek, tedy fakt, že nemáme co prodávat a pustíme se do samotné instalace. Zvolil jsem českou mutaci ze vcelku strohých stránek. Stahuje se 13MB, na disku něco kolem 26.

Instalace byla rychlá, poměrně jednoduchá. Na jejím konci jsem však dostal dvě nabídky – přejít k administraci, nebo na web. Web nahlásil bílou stránku s nápisem: Fatal error. Administrace se zobrazuje jen částečně, po kliknutí na přidání kategorie se nezobrazí název zboží. Nepomohla ani změna prohlížeče (Firefox, IE). Na fórech jsou různé názory, někteří vinu svalují na Prestashop, jiní na hosting a další na verzi php či mysql. Moje databáze ale nejevila žádné podezřelé chování, přes 150 tabulek se vložilo správně. Lehce mne znervóznilo, kolik různých chybových hlášek Prestashopu jsem našel na gůglu.

V mezidobí jsem narazil na OpenCart – velmi přehledný open source (tedy zdarma) e-shop. Problémy s instalací nebyly, fukce má výborné, je zde možnost koupě zboží bez registrace. Jedným mínusem je defaultní vzhled, který je vhodný spíše pro elektroniku a dražší typy zboží, ale ten lze jistě změnit vhodnou šablonou.

Další tipy, pokud ovládáte angličtinu, najdete mj. na přiložené adrese.
http://www.webappers.com/2010/07/09/15-best-free-open-source-ecommerce-platforms/

Závěr

Prestashop ve mně nevyvolal pocit důvěry. Chyby v instalaci a následně nepopsané chybové hlášky při spouštění mluví samy za sebe – v případě chyby by se měla zobrazit alespoň hláška, která nás navede na možné řešení. V případě, že jste se ale v systému shlédli, doporučuji najít webhosting, který se přímo PrestaShopem zabývá – jsou k nalezení i v ČR.

 

This entry was posted in PHP a (x)html and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *